Kıl çadır üretim 

Kıl çadır üretim merkezleri kıl çadır fabrikalarında yapılmaktadır. Emek emek toplanan ve özenle makinelere gönderilen kıl çadırları dokuma yapılarak birleştirilir. Dayanıklı ve sağlam bir şekle sokulur.

Firmamız PEKER DOKUMA KIL ÇADIR ile Tekstil ve Yan Sanayi sektöründe 2009 senesinden bu yana PEKER DOKUMA ve SILA KIL ÇADIR olarak faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Bünyemizde 2 Yönetici, 1 Memur, 7 İşçi olmak üzere firmamızda toplam 10 personel bulunmaktadır.

PEKER DOKUMA Kıl Çadır AYDIN ili Nazilli ilçesi YEŞİL MAHALLE’DE kurulmuş olup. Keçi kılından çadır yapmaktadir. PEKER DOKUMA KIL ÇADIR olarak ilkemiz müşteri memnuniyetidir, her türlü zevkinize uygun siyah, boz ve kahverengi renklerde kıl çadır imalatı ve kurulumu tecrübeli ekibimizle yapılır.
Şuan Ege Bölgesi, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde ağırlıklı olan çalışmamızın tüm Türkiye`ye yayılması için çizdiğimiz yol haritasına sadık kalarak küçük adımlarla uzun mesafe katetmeyi hedefliyoruz.

KIL ÇADIR ÜRETİM PEKER DOKUMA

kıl çadır üretim

kıl çadır üretim

Kıl çadır üretim Peker Dokuma olarak yine siyah, kahverengi ve boz renkli çadırlar müşterilerimizin isteği ve zevki doğrultusunda kusursuz ve yüksek kalitede yazlık, kışlık ve üzolasyonlu çeşitlerimizle en uygun fiyata söz verdiği zamanda teslim eder.
Yeni ürün ve hizmetlerimizin müşterilerimize en iyi şekilde ulaşması için bütün yatırım araçlarını devreye sokarak hiçbir gider ve masraftan kaçınmayan hedefi müşteri odaklı çözümlerle tam müşteri memnuniyeti sağlamak için varolan bir vizyonla çalışmaktadır.

Yörük çadırı kıldan yapılır. Kıl, keçinin tüyüdür. Bu kıl keçi kırkıldıktan sonra önce burma yapılır. Sonra bu burmalar kollara takılır ve kirmenlerle eğrilir. Elde edilen ipler bükülür. Bükme, iki ipin birbiri ile dolanıp kalınlaştırılmasıdır.

Bir çadır, en az 70-80 kilo ağırlığında olur. Bükülmüş ipler, ısdarda dokunacak biçime getirilir. Sonra bir metre kadar eninde 5-6 metre kadar uzunlukta, bildiğimiz yolluklar biçiminde ısdarlarda dokunur. Yörükte ısdarı kadınlar dokur. Yörük kadınlarının türkü söyleye söyleye dokudukları bu yolluklara ‘kanat’ denir. Bir çadır en az beş, çadır büyüklüğüne göre altı yedi kanattan olur. Bu kanatlar yan yana getirilip dikilir. İş bu kadarla kalmaz. Çadırın çatısı denen bu kanatların dikilmesinden sonra çepeçevre otuz kırk santim eninde dokunmuş, başka bir parça sıkıca eklenir. Buna ‘siğeç’ adı verilir. Bundan başka bağların çadırı esnetmemesi için buna benzer bir parça daha, çadırın önünden arkaya olmak üzere her direk durumuna göre birer parça daha dikilir.